2012. december 22., szombat

Az evolúció bizonyítékai

Még a kevésbé hozzértő számára is nyilvánvaló, hogy a régebbi korokban élt élőlények ma már nem fordulnak elő. Nincsenek mamutok, kardfogú tigrisek, dinoszauruszok; hogy csak a legnépszerűbbeket említsük. De rengeteg olyan élőlény maradványai kerültek elő, amelyek az előbbieknél még régebben éltek. Jellemző, hogy minél fejlettebb egy csoport, annál később bukkantak fel. Azokban a 3,5 milliárd éves kőzetekben, amelyek az élet első nyomait tartalmazzák, még csak mikroorganizmusokat találtak. A legrégebbi egyértelműen állatnak nevezhető lények - amelye férgekre emlékeztettek - 700 millió évesek. Az első gerincesek 400 millió, az első emlősök 200 millió éve jelentek meg.

Az egész élővilág közös ősét bizonyítja az örökítő anyag működésének egységessége. Minden élőlény, függetlenül attól, hogy életmódjában, külső megjelenésében mennyire különbözik másoktól, a gének szintjén pontosan ugyanazta a nyelvet beszéli. A genetikai szótár 64, egyenként hárombetűs DNS-szóból áll. Ezek a bázishármasok teljesen önkényesek; nem fedezhető fel semmiféle összefüggés, amely az általuk meghatározott aminosavnak valamely tulajdonságát meghatározná. Elképzelhetetlenül kicsi az esélye annak, hogy eme önkényes jelentések szótára kétszer azonos módon jelenjen meg.
Miután a tudomány kezébe került a kulcs az élőlények tulajdonságait hordozó molekulák szerkezetének felderítéséhez, a természetes, leszármazáson alapuló rendszerezéshez úgy hasonlíthatunk össze molekuláris "mondatokat", mint ahogy koponyákat, vagy lábszárcsontokat. Olyan fehérjék alapján, amelyek minden élőlényben megtalálhatók (pl. citokrómok), molekuláris törzsfákat lehet felépíteni. Minél közelebbi rokon két faj, annál kevesebb különbséget találunk az alkotó aminosavak minőségében.

Dél-amerikai utazásai során Darwin azt tapasztalta, hogy az általa látott fajok besorolása a megtett távolsággal egyre bizonytalanabbá válik, még tovább utazva pedig azonos körülmények között egy világosan elkülöníthető másik faj található. Minél nagyobb a távolság, annál nagyobb a módosulás mértéke, hacsak valamilyen természeti akadály (pl. magas hegység, tengerszoros) nincs közben, amely megszakítja a folyamatos átmenetet. Mindebből egyrészt azt vonta le tanulságul, hogy a fajok nem azonosíthatók a jegyeik alapján, mivel azok az egyedek és a földrajzi helyzet függvényében változékonyak. Másrészt pedig azt, hogy a tapasztalt mintázat nem egyéb, mint a vándorlás és leszármazás következtében lezajlott változások "lenyomata". Mindezt a modern biokémia korában a molekulák vizsgálatával is bizonyítani lehet. Emberi települések kormeghatározása alapján rekonstruált vándorlási útvonalak pontosan megegyeznek azokkal, amelyekre gének leszármazási fája alapján lehet következtetni.

Az evolúciós változások fokozatosak, és ha nem is áll rendelkezésre minden esetben olyan, leletekkel gazdagon alátámasztott fejlődési sorozat, mint a lovak, vagy az ormányosok esetében, gyakran lehet a leszármazottak testében olyan nyomokat találni, amelyek őseikre utalnak. Így például az óriáskígyófélék (Boidae) családjában felfedezhető a hátsó végtag maradványa egy pár karomszerű függelékként, valamint a függesztőöv a test belsejében. Az úszó sapkacsigán még ott látjuk ősei házának haszontalan csökevényét; abba visszahúzódni már nem képes.

A vakond nemzetségén belül a mi európai vakondunk az egyetlen faj, amelynek még működőképes a szeme. Az összes rokonánál már csak a bőr alá húzódott csökevény. Ez a rokonok közötti összehasonlítás jól példázza a földalatti életmód következtében használatból kieső szerv elkorcsosulásának folymatát.
A nevezetes solenhofeni ősmadár, az Archaeopteryx teste különös ötvözetét képviseli a hüllők és a madarak megszokott bélyegeinek. Az ősökre utalnak a szárnyon még megtalálható szabadon álló ujjak, a fogas állkapcsok, a hosszú, szabad csigolyákból álló farok és a tömör csontok. Előre, a madarak irányába mutat a tollazat, a koponyacsontok tökéletes összenövése, a lapockák alakja, a kulcscsontok villaszerű összenövése, a hátsó végtagok felépítése.
 A ma élő állatok egyedfejlődését tanulmányozva azt látjuk, hogy a megtermékenyített petesejt osztódásai teljesen hasonló módon történnek. Az embriók különbségei csak később, fokozatosan alakulnak ki. Minél közelebbi rokon fajok fejlődését vetjük össze, annál hosszabb a hasonló fejlődés ideje az egészen belül. Az egyedfejlődés során megjelennek olyan szervek, amelyek a fejletlenebb állatokban jellemzők. Később aztán, ha a kifejlett egyedre nem jellemzők, vissza is fejlődnek. Így például az emberi embrió is rendelkezik egy ideig a halakra jellemző kopoltyűkkal. A hatodik héten farkuk is van, amely később visszafejlődik. A kopoltyúk nem csak az embernél, hanem az összes gerincesnél megjelennek; ez egyértelműen arra utal, hogy közös őssel rendelkeznek, amely kopoltyúval lélegzett.

Különleges példája az egyedfejlődésben visszatükröződő egykori átalakulási folymatnak a félszegúszó-alakú halak esete. Ezek a tenger fenekére lapult életmódhoz alkalmazkodtak. Előnyös számukra, hogy testük lapos, és körvonalaik elmosódnak. Őseik azonban kétoldalról lapítottak lévén ha az alzathoz simuláshoz az oldalukra fordultak, az egyik szemük lefelé nézett, használhatatlanná vált. Az evolúcióban igen furcsa módon úgy nyert feloldást ez a probléma, hogy az alulra kerülendő szem fokozatosan a másik oldalra vándorolt. Ezt a folyamatot egyedfejlődése során mindegyikük megismétli. Fiatal korában a víz felszíne közelében úszkál, teste szimmetrikus és függőlegesen lapított, mint pl. az ismert keszegeké. Ezután a koponya sajátos, részaránytalan fejlődésnek indul, ami közben az egyik szeme átkerül a másik oldalára. Ez már megfelelő a fenéklakó életmódhoz, de a kifejlett félszegúszó úgy néz ki, mintha Picasso festette volna.
Ez a tökéletlenség ékes bizonyítéka a fokozatos változásnak, amely kialakulásához vezetett. Nincs olyan értelmes tervező, aki így alkotta volna meg a félszegúszót a rajzasztalon. Az értelmes minta az lett volna, amit a hasonló életmódú rájákon látunk (ők jóval távolabbi rokonok - porcoshalak - így semmi közük a félszegúszók kialakulásához). Ott a test hát-hasi irányban lapított, tehát a szemekkel semmi probléma nincsen.
Szintén az evolúciós folyamatból következő tökéletlenség figyelhető meg a gerincesek szemének ideghártyájában. Ha a szemmel analóg optikai eszköz tudatos tervezés eredménye volna, minden mérnök magától értetődően a fotocellákat tenné a fény irányában első helyre, és a vezetékeket mögéjük, ahol már nincsenek a fény útjában. A retinában viszont ennek éppen az ellentétét találjuk, a csapok és pálcikák kívül helyezkednek el, a fénynek át kell verekednie magát az összes idegsejten és nyúlványon, amíg végül eljuthat oda, ahol a felfogása megtörténik. És itt is létezik egy tökéletesebb verzió: a legfejlettebb puhatestűek hólyagszeme felépítésben és működésben a gerincesekével analóg, ámde abban a fényreceptorok és a hozzájuk kapcsolódó idegsejtek a célszerű sorrendben helyezkednek el.

Evolúciós változásokat mindennapjainkban is tapasztalhatunk olyan szervezetek esetében, amelyeknek életciklusa elég rövid ahhoz, hogy az eltérések szembetűnjenek, és elég sok van belőlük ahhoz, hogy kis valószínűségű események is megessenek a nagy sokaságban. Ilyenek például a betegségeink egyik részéért felelős baktériumok. A gyógyszerek egyik csoportja ellenük szolgál; ezeket antibiotikumoknak szokták nevezni. Hosszabb távra visszaemlékező olvasók számára ismerősek lehetnek olyan nevek, mint Penicillin, Beacillin, Vegacillin, Maripen. Miért tűntek el ezek? Nem csupán a gyártók szeszélyes névadásai miatt, hanem azért, mert fokozatosan elvesztették a hatásukat. De mi is a hatásuk lényege? Az, hogy a mikrobák anyagcseréje számára mérgezően hatnak. A sok millió, sőt, milliárd kórokozó között azonban felbukkannak olyan egyedek, amelyek valamely tulajdonságuk megváltozása - mutáció - következtében nem érzékenyek a szerre. Ezek a példányok nem pusztulnak el, hanem a rájuk jellemző viharos gyorsasággal tovább szaporodnak. Akit az ő utódaik fertőznek meg, azt már a régi gyógyszer nem fogja meggyógyítani. Hasonló folyamatokat láthatunk a mezőgazdaságban a levéltetvek, a burgonyabogár, és más, nagy tömegben jelentkező kártevők, illetve az ellenük forgalmazott permetezőszerek esetében. A korábban mérgezőnek számító vegyi anyaggal szemben kialakuló rezisztencia nem más, mint egy apró, de számunkra feltűnő lépés az evolúció folyamatában.

És azok az esetek is nyilvánvalók, amikor maga az ember veszi át az élőlényekre ható szelekciós tényezők szerepét. A tenyésztett állatok, termesztett növények olyan tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek szembetűnően különböznek a vad őseiktől. A nemesítés céltudatos folyamata azért sokkal gyorsabb, mint a természetben spontán tapasztalható változások, mert a nemesítést végző azonnal, teljes hatásfokkal kiválasztja a legnagyobbat, legfinomabbat termő gyümölcsöt, a legjobban tejelő tehenet, stb. Őket szaporítja tovább, a kevésbé előnyös tulajdonságokat mutató testvéreiket pedig nem. Az új tulajdonságokat mutató egyedek génállománya tehát azonnal dominálhat a következő generációban, nem csak elenyésző hányadát adja, mint a természetes populációkban.

2012. december 21., péntek

Nem mind csíbor, ami úszik

A rovarvilág búvárai


Laikus ember ha rovart lát a vízben tempózni, nagy valószínűséggel úgy véli, az egy csíbor. A dolognak van annyi valóságalapja, hogy a csíborok legnagyobb testű, ezért legfeltűnőbb képviselői vízibogarak. Azonban nem az egyedüliek.

A csíborok családja (Hydrophilidae) elég népes, hozzávetőleg 2300 fajuk ismert. Legnagyobb részük apró, és egyáltalán nem feltűnő állat. Csak egy részük él vízben, bár a szárazföldiek is kedvelik a nedves élőhelyeket: mohapárnákban, avar között, gombában, trágyában találhatók. A vízi életmódúak is legfeljebb gyenge úszók, de inkább csak mászkálnak a növényzeten, vagy az aljzaton.

Az óriáscsíbor (Hydrous piceus) elérheti az 55 mm-es hosszot, ezzel Európa egyik legnagyobb testű bogara. Fényes fekete, vagy lehet kissé olajzöldes árnyalatú. Szárnyfedőit finom hosszanti pontsorok díszítik. Felül erősebben domború, mint alul; a szárnyfedők pereme pedig oldalt túlér a potroh peremén. A tor alját szőrzet borítja. Hozzá igen hasonló megjelenésű a nagy csíbor (Hydrous aterrimus).

Az óriáscsíbor lárvája ragadozó, a kifejlett bogár növényevő. Ezért növényzet között, moszatcsomókban tartózkodik leggyakrabban. Szabadon úszva ritkán látható, mozgása elég lassú. Második és harmadik lábpárján található úszószőrökből álló sáv, amellyel evez. A lábpárok felváltva mozognak, mintha a mászó mozdulatokat végezné a vízben.
A csíborok a hasoldalukra tapadt levegőrétegből lélegeznek a víz alatt. Ezt a tor szőrzete, és a túlnyúló szárnyfedők segítik. A levegő cseréjét úgy végzik, hogy fejüket féloldalasan a vízfelszínre emelik, és csápjuk begörbítésével kis csatornát képeznek a tartalék légpárna felé. Az áramlást a csápbunkó rezegtetése hozza létre.

A csíborok viszonylag ritkán kénytelenek a felszínre jönni, mivel a raktározott levegő és a víz határfelületén a légzési gázok oda-vissza diffundálhatnak, tehát az összetétel folyamatosan frissül.

A vízi csíborok közül említsük még meg a kis csíbort (Hydrochara caraboides), és a sárgalábú csíbort (Hydrochara flavipes) amelyek jóval kisebbek, 16 - 18 mm-re nőnek meg. Testalakjuk hosszúkásabb, hátuk még erősebben domború.



A látott vízibogarak többsége inkább a csíkbogarak közé szokott tartozni. Ezek ragadozók, emiatt is többet mozognak, valamint levegőcserére is gyakrabban szorulnak.
A csíkbogarak családja (Dytiscidae) a futóbogarakkal áll rokoni kapcsolatban. Több, mint 3000 fajuk ismeretes. Lárváik is ragadozók, különlegességük, hogy rágóikat injekcióstű-szerűen csatorna töri át, ezen keresztül képesek emésztőnedvet fecskendezni áldozatukba, majd a megemésztett anyagokat felszívják.

A csíkbogarak kiváló úszók. Harmadik lábpárjuk ellapult, hátső szélén pedig hosszú evezőszőrök sorakoznak. A lábpárral egyszerre csapnak; egy evezési ütem a nagyobbakat akár méternyi távolságra is továbblendítheti. Testük lapított, alul-felül kb. egyformán domborodó.
A csíkbogarak a búvárkodáshoz szükséges levegőt a szárnyfedők alatt hordozzák. Frissítéshez a bogár potroha végét dugja ki a vízfelszín fölé, azt kissé lehajlítva rést képez a levegőraktár felé. Mivel eközben felülről veszély fenyegetheti, úszólábait előrefeszíti, hogy minél gyorsabban startolhasson szükség esetén. Ez az elhelyezkedés igen jellemző a csíkbogarakra, gyakran láthatók ilyen pozícióban.
Leggyakrabban emlegetett képviselőjük a sárgaszegélyű csíkbogár (Dytiscus marginalis). Ám van néhány, hozzá igen nagymértékben hasonló más faj is; tudományos precizitású meghatározás nélkül nem nagyon lehet tudni, éppen melyikkel találkoztunk. A fajcsoport közös jellemzői: feketés-zöldes hátoldal,sárga szegéllyel; az előtort elöl-hátul is sárga szín szegélyezi. Formájuk ovális. Méretük 28 - 35 mm.

Hasonlóak a búvárbogarak is (Cybister nemzetség), de értő szemmel őket már könnyű megkülönböztetni: sárga szegélyük csak oldalt van, az előtoron keresztben nincs. Ezenkívül fejük valamivel kisebb, és tojásdad a körvonaluk, szélességük legnagyobb a test hátsó harmadánál.

A csíkbogarak többsége szeret lesben megülni, és csak a közeledő prédára támadnak rá. A búvárbogarak és a kisebb termetű (15 - 18 mm) barázdás csíkbogár (Acilius sulcatus) azonban hajlamosak komótosan evezgetve pásztázni a vadászterületet.
A nagyobb csíkbogárfajoknál gyakori az ivari különbözőség. A hím bogár szárnyfedője sima, első lábpárján tapadókorongot visel. A nőstény szárnyfedőjének első kétharmada bordázott, tapadókorogja nincs.

A barázdás csíkbogár esetében a bordák végig húzódnak, tágasak, bennük barnás szőrzet található. A vízben felülröl mindez kissé emlékeztet egy barna kordbársony nadrág mintázatára.
barázdás csíkbogár hím
és nőstény


A víztaposó bogarak (Haliplidae) családja a csíkbogarakhoz áll közel; lárváik rágóját szintén csatorna töri át. Azonban ők egész életükön át békés növényevők. Néhány mm méretűek, a csíborokhoz hasonlóan váltott lábakkal, lassan úszkálnak. A tartalék levegőt a lábak nagyra nőtt csípőlemezei alatt hordják, frissítésre pedig nemigen van szükségük, mert a csíboroknál is említett diffúziós gázcsere az ő kis méretüknél már többnyire elegendő.


A bogarakon kívül főként a poloskák között fordulnak elő úszkáló búvárok.

A búvárpoloskák (Corixidae) hosszúkás testűek, hátoldaluk lapos, fejük széles. Harmadik lábpárjuk a csíkbogarakéhoz hasonló evezőlapát, szintén egyszerre csapnak vele, és kiváló úszók. Annyira, hogy képesek a víz alatt akkora lendületet venni, hogy a vízfelszínt átszakítva mindjárt repülésbe menjenek át. Többségük kis termetű, és általában növényevők. A nagy búvárpoloska (Corixa punctata) mintegy 16 - 18 mm méretű; hátoldala sötétszürke, mintázott.

A búvárpoloskák tartalék levegője az előtor oldalán levő kamrákban található. Frissítéséhez csak mozgás közben törik át egy pillanatra a vízfelszínt.
Sok fajuk hangadásra képes: első lábpárjukat dörzsölgetik a fej oldalának barázdált felületéhez.

A hanyattúszó poloskák (Notonectidae) testalakja csónakra emlékeztet. A hátoldal háztetőszerű és világos színű, a hasoldal lapos, feketés szőrökkel borított. A hosszú harmadik lábpárral eveznek, összehangoltan csapnak vele. A levegőt a hasoldal szőrei alatt tartalékolják. Nevüknek megfelelően fordított testhelyzetben úszkálnak. Légcseréhez a potroh végét dugják a levegőre. Ahol sok van, gyakran nagy számban pihennek így a víz felületén. Ragadozók. Felületes szemlélő számára eléggé hasonlóak a nagy búvárpoloskákhoz, azonban aki megfogásukat is tervezi, nem árt, ha óvatos, ugyanis kellemetlenül szúrnak. A közönséges hanyattúszó poloska (Notonecta glauca) átlagosan 15 mm.


A csíkpoloskák (Naucoridae) teste széles, lapos. Első lábpárjuk bicskaszerűen csukódó fogóláb. A másik két lábpárral úsznak. Gyors mozgású ragadozók. A levegő tartalékolását és frissítését a csíkbogarakhoz hasonlóan végzik, de ők nem szoktak hosszabb időt tölteni a felszínen. Általában a dús növényzet, vagy törmelék között rejtőznek, elég ritkán kerülnek szem elé. A hanyattúszókhoz hasonlóan ők is fájdalmas szúrásra képesek. A csíkpoloska (Naucoris cimicoides) zöldesbarna, 12 - 16 mm méretű állat.


Néha a víziskorpiót (Nepa cinerea) is láthatjuk úszni, amely a víziskorpiókhoz (Nepidae) tartozó poloska. Első lábpárja fogóláb - erről kapta a nevét - , teste lapos, hátul hosszú légzőcsövet visel. Ebből adódóan sekély vízben szeret lenni, ahol eléri vele a felszínt. Ragadozó, de lesből csap le a prédára, utánaúszni nem tud.

2012. december 17., hétfő

Mai zenei ajánlatom

Kevéssé ismert szerző műve egzotikus előadóktól

Tommaso Giordani nevével sokéves zeneiskolai pályafutásom során sem találkoztam. Haydn kortársa volt, ez stílusán erősen érződik. A klasszicista jegyeket kellemesen színezi az itáliai eredetű lendületesség és mozgalmasság.
A kettős szonátát thaiföldi tanulók mutatják be, mindketten tizenévesek. Ehhez képest egészen élvezetesen szól. És ha belegondolunk, az ő zenei gyökereik elég távol eshetnek az európai klasszikus zenétől.


2012. december 16., vasárnap

Tök jó

Egy kivételes eset, hogy nem a falra mászom ettől az idétlen kifejezéstől, hanem szó szerint veszem.

A bejegyzés írásakor javában tart a sütőtökszezon.
Régen, amikor a falusi házakban tartozék volt a búbos kemence, nem csináltak nagy gondot az elkészítéséből. Úgyis be volt fűtve, a tök ráért szépen megtöppedni odabent.
Az ideális ütemben megsült-megpirult tök íze édes-karamelles. Ezt azonban a modern sütőkben nem is olyan könnyű belőni. És sok gázba vagy áramba kerül.
A sütőtök alábbi, jóval gyorsabb elkészítésmódja családi örökség. De eszközét tekintve nem lehet nagyon régi.
A tököt megtisztítom, és a hús vastagságával összemérhető méretű darabokra vágom. A kuktafazék aljára cukrot pirítok, felöntöm vízzel, teszek bele néhány darab fahéjat, a tököt, és kifúvástól számított négy percig párolom.
Azonban ide az eddigieknél hosszabb megjegyzés kívánkozik.
"A" sütőtök elkészítéséhez nehéz dekagrammban és percben megadott pontos receptet írni. Ugyanis ahány tök, annyiféleképpen viselkedik. Fajta, érettség, az azévi időjárás elég nagy eltéréseket tud produkálni. Volt olyan példány (amerikai óriás fajta), amelynél éppen csak annyi vizet volt érdemes tenni a cukorra, hogy megakadályozza a túlbarnulását, mert a tök annyi levet eresztett hozzá, hogy félig lett vele az edény. És volt olyan, már vágáskor is érezhetően nagyon kemény, "parázs" húsú tök, amely inkább még felvette a folyadékot, önthettem rá akár fél litert. Az újabban elterjedt sonkatök valószínűleg megint másképpen viselkedik, ezzel nekem nincsen tapasztalatom, a nagy termetű fajtákat próbáltam termeszteni.

A későn kötött példányok nem érnek be teljesen, édes elkészítéshez nem olyan finomak. Kidobni azonban nem kell, az érett cukkinihez hasonlóan társíthatók húsos-rizses töltelékkel. A formája miatt nem szoktam ténylegesen beletölteni, hanem darabokra vágva, héjastól megsütöm, a tölteléket pedig fedett üvegtálban kihevítem, hogy ne száradjon ki. A tökdarabokat sütés előtt néhány percig kuktában gőzölöm, így sokkal rövidebb az elkészítési idő, a forró sütőben már inkább csak pirulnia kell. Sok borsfűvel, tejfölözve szeretjük.

A híres tökös-mákos rétes leírásánál nagyvonalúan mellőzni szokták, hogy milyen tökből is készül. Az én értelmezésem szerint sütőtökből.
Tökös-mákos töltelék:
A sütőtököt lereszelem. Cukrot pirítok, ráteszem a tököt, és kevergetem, hogy feloldja. Utána még szoktam cukrozni ízlés szerint, kóstolgatva. Addig szórakoztatom a tűzön, amíg a fölös nedvesség el nem távozik. Akkor jön a darált mák, mazsola, és fűszerezésül őrült gyömbér.
Nem valódi rétestésztába szoktam tölteni, hanem a tiroli rétes omlós tésztájába. De ez már részletkérdés. A mennyiség: kb. 1 1/4 kg a tök, 20 dkg a mák.

Sütőtökös süteménytészta (Az ötlet valami sárgarépás süteményreceptből jött; gondoltam, ha a répa előnyös tésztába, a tök még inkább az lehet.)
40 dkg liszt, 20 dkg margarin, 15 dkg cukor, 1 tojás, 20 dkg sült, pépesített sütőtök, 1 sütőpor
Gyönyörű színe lesz, és nagyon finom puha. Savanykás lekvár illik a tetejére, a tészta egy részével be lehet rácsozni.

2012. november 29., csütörtök

Ínyenc hagymaleves

Hagymaleves receptből (is) jó a kínálat a neten. Amikor egyszer elhatároztam, hogy megpróbálom, jó néhányat átolvastam. Aztán úgy döntöttem, a leszűrt tanulságokból és némi intuícióból megalkotom a sajátomat.

Egyik egyedi sajátosság a betét: puhára főzött csicseriborsó. Ezt száraz mag lévén legjobb előző este beáztatni. Nehezen fő szét, kaphat 10 - 15 percet is kuktában. A vöröshagymát (mondjuk olyan 75 dkg) felaprítom 0,5x1,5 cm átlagméretre, egy jó fej fokhagymát úgy, hogy keresztben jó vékonyra legyen szelve, és egy-két babérlevél társaságában hozzáteszem a csicseriborsóhoz. A lé nem teng túl, kb. hüvelykujjnyira lepi el a lazán elhelyezkedő hagymát.
Ha a hagyma is nagyjából puha, tejfölös habarással sűrítem. A fűszereket is ilyenkor teszem hozzá (ezek képviselik a további egyediséget): lestyánlevél, őrölt bors, őrölt kurkuma, reszelt szerecsendió. Utóbbit óvatosan kell adagolni, mert átható aromája van. Használ még az összhatásnak néhány dkg sajt - csak úgy belereszelve. Ételízesítőül legjobban a csirkeleves-kocka vált be. A csicseriborsó, mint hüvelyes, jó tápértékű, az íze enyhe, az alkalmazott mennyiség függvényében a leves tartalmas. De ez még tovább fokozható felaprított keménytojás hozzáadásával.
Próbáltam krémleves-változatban is, turmixolással. A tojást azonban csak ezután tenném bele.

2012. szeptember 28., péntek

Zúgott a vész, és dörgött a föld

A távol-keleti Pompeji


A Tambora Sumbawa szigetén, annak Sanggar nevű, északi félszigetén emelkedik 2850 m magasra. Ez a vulkán felelős a történeti idők legnagyobb ismert kitöréséért.
Szinte semmilyen hiteles információ nem maradt fenn az 1815-ös kitörést megelőző történetéről. A környék felderítetlenségére jellemző, hogy a közeli Komodo szigetén a híres óriás varánuszokat is csak 1911-ben fedezték fel. Az utólagos földtani elemzések szerint a nagy kitörés előtt a hegy több, mint 4000 m magas lehetett, tengerszinti átmérője pedig 60 km. Az erdő sűrűn benőtte. Valószínűleg legalább két csúcsa volt, ezeken kívül számos parazita kúpja a keleti és az északkeleti lejtőn. Érdekesség, hogy a Tambora működésének első periódusában pajzsvulkán volt. Erre települt rá a fiatalabb rétegvulkáni kúp; vélhetően a láva összetételének megváltozása miatt. Valószínű, hogy eleinte különálló sziget volt, amelyet a vulkáni termékek kötöttek össze Sumbawa szigetével.

A nagy kitörés előtt a Tambora kb. 2500 éve pihent. Sumbawa szigetének lakossága 1815-ben 140000 főre becsülhető, ezek közül mintegy 12000 lakott a Sanggar félszigeten szétszórva. 64 kilométerrel keletre, egy Bima nevű településen élt egy kis brit közösség.
1815 április 5-e estéjén Makasszárban a Benáresz csatahajó tisztjei és legénysége olyan zajokat hallottak, mintha tengeri csata zajlana valahol a déli horizonton túl. Ahogy sötétedett, a zárótűz mind közelebbinek tűnt, a Benáreszt kirendelték tengeri felderítésre. De három nap alatt sem lelték meg az "ágyúzás" forrását.
Ápr. 6-án napkeltekor Batáviában hamu kezdett szállingózni. A nap egész Jáva fölött elhomályosult, a derült, csendes idő dacára a sugárzás legyengült, valami különös nyomottság ült a légkörben. Ez az állapot több napon keresztül tartott. A robajok, a robbanások hangjai is folytatódtak, bár gyakoriságuk és hangerejük csökkenni látszott valamelyest. A hamuhullás viszont erősödött, és a lakosság hamarosan tudatára ébredt, hogy kitört egy vulkán. Találgatták, melyik lehet; főként Jáva középső és keleti részén elhelyezkedők voltak a gyanúsítottak: a Merapi, a Bromo, a Kelud. Mivel a szigeten egyáltalán nem szokatlan a vulkánkitörés, nem tulajdonítottak neki túlzottan nagy jelentőséget. Április 10-én azonban az ágyúlövésszerű hangok újra felerősödtek, és egyre fenyegetőbb sötét hamufelhő gomolygott kelet felől, amely csaknem teljesen elfödte a napot. Jáva keleti részén a helyzet még komolyabb volt. Solo és Rembang térségében csekély, de folyamatos földlökéseket észleltek, és a hatalmas detonációk a házakat is
észrevehetően megrázták. 11-én a robbanások még tovább erősödtek. Senki sem tudta, mi történik, a gyanúsított vulkánok egyike sem volt kitörési állapotban.
Magán Sumbawa szigetén a kezdetleges viszonyok, a nagy pánik, és a kevés túlélő miatt nehéz volt megfelelő szemtanúkat találni. Egyik szerencsés kivétel volt Sangir rádzsája. Sangir alig 40 kilométernyire keletre feküdt a csúcstól, a rádzsa a kitörés idején a falujában tartózkodott. Elmondása szerint ápr. 10-én este 7 órakor három különálló lángoszlop tört a magasba a Tambora csúcsa közelében, amelyek nagy magasságban homályosan összemosódtak egymással. Olyan észlelésről is beszámolt, hogy a hegy minden irányba szétterjedő folyékony tűznek tűnt. Feltehetően izzófelhőket látott. A lángoszlopok egészen addig folytatták a dühöngést, amíg 8 óra körül a nagy sűrűségben aláhulló hamu el nem homályosította a látványt. Kövek kezdtek hullani Sangir környékén, többségük diónyi, de kétökölnyi is  előfordult. 9 és 10 óra között hamuhullás kezdődött, majd tomboló szélroham érkezett, amely a falu legtöbb házát lerombolta. Sangirnak a Tamborához közelebb eső részein volt az erősebb, ott a legnagyobb fákat is gyökerestől
tépte ki, és a levegőbe emelte őket emberekkel, lovakkal, tehenekkel, és minden egyébbel együtt, amit az útjában ért. A tenger megemelkedett, 4 méterrel volt magasabb a szokásosnál; elöntötte Sangir csekélyke rizsföldjeit, házakat sodort el. A szélvihar körülbelül egy órán át tartott, ezalatt nem lehetett hallani robbanások zaját. Ezt követően azonban ismét különösen erős detonációkk hallatszottak másnap reggelig, megszakítás nélkül. A Sangirban tapasztaltak alapján csak elképzelésünk lehet, mi játszódhatott le magán a Sanggar félszigeten. Az bizonyos, hogy több, a hegy csúcsától induló lávafolyam elérte a tengert. Több nagy földdarab pedig hirtelen alázökkent, ezeket a tenger vize borította el.
Bimában a hamueső olyan sűrű volt, hogy számos ház teteje beszakadt; köztük a brit közösség helytartójáé is. Későbbi mérések 45 cm vastagnak találták a réteget. A vulkánhoz sokkal közelebbi Sangirban kb kétszer ennyi hamu hullott, a közeli Bali szigetén 30 cm.
Egész Sumbawán, és a környező szigeteken is megfigyelték, hogy a tenger szintje hirtelen megemelkedett, mint egy hatalmas hullám, majd visszahúzódott. 10-én estétől kezdve és egész 11-én át a hegy hihetetlen intenzitással tombolt.
Makasszárban a 11. délutáni detonációktól a házak megreszkettek. 12-én délre a levegő szinte átlátszatlanná vált a hamutól.
Maga a kitörés 11-ének utolsó óráitól mérséklődött; az éles, és hangos dörrenések halkultak, és már csak szünetekkel hangzottak fel. 15-ére ezek is megszűntek.
Jáván a homály és a hamuszállingózás egészen 17-éig eltartott. A tengeren kilométereken keresztül olyan vastagságban úszott a horzsakő, hogy a hajók alig tudtak keresztülvergődni rajta.
A Tambora alapvető változáson esett át. Az egykori magas, szabálytalan csúcs eltűnt, a helyén 6 km átmérőjű, 1100 m mély kaldera tátong (azóta is).

A kidobott anyag mennyiségére vonatkozólag a becslések nagymértékben szórnak; leggyakrabban Verbeek 150 köbkilométeres adatát emlegetik. (Összehasonlításképpen: a Mt St Helens 1980. évi kitörése közelítőleg 1 köbkilométer anyag kiszórásával járt; a Badacsony pedig mindössze 0,5 köbkilométernyi térfogatot tesz ki.) A Krakatau nevezetes kitörésével ellentétben itt nem egy, vagy néhány nagy robbanás történt, hanem huzamosabb robbanássorozat játszódott le. Azonban egyenként még ezek is elég erősek voltak ahhoz, hogy 2600 km távolságból is hallhatóak legyenek. És olyan élesek, hogy nem Makasszár volt az egyedüli helyszín (történetesen 380 km távolságban), ahol a hangokat ágyútűznek vélték. Hamuszórást 1300 km távolságig észleltek; ebből 600 km távolságig terjedt az olyan sűrűségű, amely teljes sötétséget okozott. Az izzófelhők a csúcstól 20 km távolságig jutottak. A
sziget növényzete teljesen elpusztult. A tengert 5 km távolságig borította a kiszaggatott fákból és horzsakőből álló uszadéktömeg. De a szél távolabbra is hajtott ezekből; még Calcutta közelében is láttak az év őszén horzsakőtutajt. Mérsékelt intenzitású cunami is kialakult, ennek magassága a Sanggar-félsziget körül 4 m, Jáván és a Molukki-szgeteken 2 m volt. A kitörési felhő magassága meghaladta a 43 km-t; elérte a sztratoszférát. A finomabb részecskéket a szelek szétterítették, és eljutottak a világ messzi vidékei fölé is. Angliában is gyakran észleltek színes naplementéket és hajnalokat.
A tartomány 12000 lakosából összesen százra volt tehető a túlélők száma. Sumbawa nyugati oldalán Tambora várost a tenger borította el.
A kitörés közvetlen pusztítását is felülmúlta azonban a nyomában támadt éhínségé. A helyzet olyan súlyos volt, hogy pl. Sangir rádzsájának - aki az események értékes szemtanúja volt - saját lányai is éhenhaltak. Összesen 80 ezer ember esett áldozatul Sumbawán és a környező szigeteken. Valószínű azonban, hogy a világ távolabbi részein is sokan váltak a kitörés szenvedő alanyaivá, ugyanis számottevő klimatikus hatást is tulajdonítanak neki. Az 1816-os évet a nyár nélküli évként emlegették; Észak-Amerikában és Európában is szokatlanul hideg volt nyáron, és a mezőgazdasági termelésben ennek jelentős kihatásai voltak. Az éhezés pedig járványok terjedését is segítette, úgyhogy összességében nehezen felbecsülhető azok száma, akiknek haláláért közvetve a Tambora felelős.
A nagy kitörés hatalmas tömegű kénvegyületet is juttatott a légkörbe. Ez utólag is jól kimutatható a grönlandi és az antarktiszi jégrétegek vizsgálata révén. A kéntartalmú aeroszolnak tulajdonítják az Észak-Amerikában tapasztalt "száraz köd" jelenségét 1816-ban.  Extrém időjárási jelenségekről számoltak be; pl. június elején fagyokról Connecticut-ban, havazásról Albany, New York, és Dennysville térségében. Quebec City környékén 30 cm-nyi hó halmozódott fel ugyanekkor. A hideg időjárás nagy kieséseket okozott a mezőgazdasági terményekben. 1816 a második leghidegebb év volt az északi féltekén; az első 1601-ben a perui Huaynaputina kitörését követően állt fenn. A kénvegyület-vizsgálatok alapján gyanítják, hogy 1809-ben is lejátszódott valahol egy nagy kitörés, ezért az 1810-es évek számítanak a leghidegebb évtizednek. Az 1816. év a Brit-szigeteken, és Németországban is rendkívül hideg, és rossz termésű volt. Éhínség és járványok pusztítottak.

Csak 2004. nyarán derült fény arra, hogy a Tambora kitörése egy önálló, érdekes civilizációs központot is megsemmisített. A kalderától nyugati irányban mintegy 25 km-re kezdtek régészeti ásatásokat Haraldur Sigurdsson vezetésével. 3 m vastag horzsakőréteg alól eltemetett ház, bronztárgyak, vaseszközök, kerámiák kerültek elő. A leletek kivitelezése és díszítése a Hátsó-India területén ismertekkel rokonítható. A sok bronztárgyból arra következtettek, hogy jómódú emberek lehettek; más történeti bizonyítékok is utalnak arra, hogy a sumbawaiak távolabbi földeken is ismertek voltak olyan árucikkeikről, mint a méz, lovak, szappanfa, és szantálfa. A terület mezőgazdaságilag is fejlett lehetett. A Tambora királyságnak azonban néhány nap alatt vége szakadt.

2012. szeptember 14., péntek

Alvó óriások

Mit csinálnak a vulkánok, amikor éppen nem törnek ki

Ahhoz, hogy egy képződményt vulkánnak nevezzünk, az kell, hogy legalább egyszer kitörjön. De kevés az olyan vulkán, amely folyamatosan működik. Életciklusuk legalább annyira különböző, mint kialakulásuk körülményei és vulkáni termékeik anyagi összetétele.
A kitörés abbamaradása többféle okból, és ezzel összefüggésben többféle módon történhet. Például Hawaii bazaltos vulkánjai esetében a többé-kevésbé szolídnak nevezhető lávafeltörés egyszerűen biztonsági szelepként kiengedi a fölösleget; mivel az alattuk levő forró pont folymatosan fűt alulról, a kitörési folymat rövidesen újra kezdődik.
Általában minél gázdúsabb a magma, annál hevesebben kerül a felszínre. A kiszabaduló gázok robbanások formájában kiszórják a lávát. Ha ez a folyamat mélyebbre harapózik, akár a magmakamra egy része is kiürülhet, olyankor pedig az alátámasztás megszűnése miatt a felette levő kisebb-nagyobb terület beomlik, besüllyed. Az óriáskráterek (kalderák) többnyire ilyen módon jönnek létre.
A robbanásos működés többnyire kipucolja a kitörési kürtőt, abba csak lazább kőzettörmelék ékelődik be, amit a következő kitörés emelkedő magmája viszonylag könnyen áttör. Ha viszont a magma magasan marad a kitörés után, és beledermed a csatornába, komoly akadályt képezhet ott. Minél ellenállóbb a dugó, annál nagyobb nyomásra van szükség ahhoz, hogy új kitörés következhessen be - és annál hevesebb működés várható. Pl. a Vezúv 79. évi kitörése előtt olyan sokáig nem adott életjelt, hogy kialudtnak hitték. Az 1631-es nagy kitörés előtt is évszázadokat pihent.
Hogy egy éppen nem működő vulkán csak szunnyad, vagy már nem is fog többet működni, azt igen nehéz eldönteni. Némelyik vulkánnak olyan lassú az életciklusa, hogy akár többezer éves inaktivitás után is magukhoz térhetnek.

A felszín alatt levő, csak lassan hűlő magma különféle módokon adhat jelt magáról. Ezeket általában vulkáni utóműködések gyűjtőnéven illetik, de ugyanezek jellemzők egy hosszú nyugalomra berendezkedett vulkán körzetében is.
A hűlő magmából még - emberi mértékkel - hosszú ideig szabadulhatnak ki forró gázok. Ezek hasadékokon keresztül a felszínre kerülhetnek.
Az ilyen fumarolák (latin fumus = füst) legtömegesebb alkotója általában a vízgőz, de egyéb gázok is előfordulnak: szén-dioxid, kén-dioxid, hidrogén-klorid, stb. A gázok hőmérséklete tág határok között ingadozhat; 110 °C-tól akár 900 °C-ig. A forró víz általában sokféle ásványi anyagot felold, amíg a felszínre ér, és ott kicsapódnak belőle. A kénvegyületekben feltűnően dús változatot szolfatárának nevezik a Flegrei-mezők híres vulkáni krátere után (La Solfatara). A tartós gázkifúvások nyílásai körül olykor kitermelésre érdemes mennyiségben válik ki az elemi kén.

A kénes gázok az élőlényekre károsak, és mivel a levegőnél nehezebbek, a talaj mentén lefelé hömpölyöghetnek a művelt területek felé. Különösen sok kártt okozott a környék kávéültetvényeiben a nicaraguai Masaya vulkán. A növények mellett sok fémberendezést is megrongált a korrózió, amit a keletkező kénsav okozott. Aztán tervbe vették a gázok vegyi feldolgozásra történő elvezetését, azonban a munkálatok során sikerült eltömni a kibocsátó kürtőt.
A főként széndioxidból álló gázfeltöréseket mofettáknak nevezik. A szén-dioxid különösen hajlamos a mélyedésekben való felgyülemlésre. Nevezetes a Grotta del Cane (Kutyabarlang) Pozzuoli közelében. Ez egy olyan üreg, amelynek belseje alacsonyabb a bejáratnál, a kőzet repedéseiből pedig szén-dioxid gáz szivárog. A barlangba vitt kisebb kutyát ellepi a gázzseb, elveszti az eszméletét. Az embereket nem fenyegeti a fulladás, mert magasabban hordják az orrukat. Veszedelmes hírűek a jávai Halál-völgy, a Yellowstone-parkban található Halálszurdok.

Ha a forró magmatest fölött sok víz gyűlik össze, az is felmelegszik. Ilyenkor forró vizű források fakadnak. Egyes különleges esetekben a forró víz gejzíreket, azaz időszakos működésű forró szökőforrásokat alkot. Teljesen nem tisztázottak a feltételek, de a kőzetben levő csatornarendszer speciális alakulása szükséges ehhez a működéshez. A gejzírek működésének elmélete Bunsen nevéhez fűződik. A járatrendszerben levő víz alulról, illetve oldalról melegszik. A mélyebben levő vízrétegekre a felettük levők nyomást gyakorolnak, így nem 100 fokon forrnak, hanem magasabb hőmérsékleten. Aztán bizonyos idő múlva a legforróbb alsó , ill. oldalsó  részeken buborékok keletkeznek. Ezek fölfelé emelkedve kiterjednek, elkezdik kiszorítani a vizet a kürtőből. Így viszont csökken a hidrosztatikai nyomás, és a már túlhevültnek számító víz robbanásszerűen forr fel. A keletkező gőz, illetve a még folyékony víz kilövell a csőből. A kitörést követően a víz újra kitölti a csatornát, és a folymat kezdődik elölről. Némelyik gejzír
igen pontos menetrenddel működik, pl. a Yellowstone park Old Faithful (Öreg Hűséges) nevű gejzírje. A csatorna nyílása körül a hűlő vízből kiválnak a benne levő oldott anyagok alacsony kúpot képezve.
Castle gejzír, Yellowstone-park

A gejzirit vagy hidrokvarcit a mészen kívül sok kovaanyagot tartalmaz, meglehetősen ellenálló kőzet. A gejzírek vízhozama és a vízoszlop magassága tág határok között változik, és a kettő sincs szoros összefüggésben egymással. A legnagyobb ismert gejzír az Új-Zéland északi szigetén levő Waimangu volt, amely egyetlen kitöréssel 800 köbméter vizet lövellt fel 457 m magasságra. Nem volt "tiszta" gejzír, iszap és kődarabok is keveredtek a vizébe. A Tarawera 1886 évi kitörésekor eltűnt, később újra felfedezték, de további 4 év működés után újból elhalt. A gejzírek elég rövid idejű képződmények, különösen földtani időszámítás szempontjából. Instabil területekenn fordulnak elő; több esetben földrengés okozta hegyomlás vet véget pályájuknak - mint például 2007-ben az egyik híres gejzírmező, a kamcsatkai Gejzírek Völgye is jelentős részben erre a sorsra jutott. De a hőforrás kihűlése, illetve a vízutánpótlás megszűnése is előfordulhat.
Új-Zélandon és Kamcsatkán kívül a nevezetesebb gejzíres helyek a Yellowstone-park, ahol a legnagyobb számú működik; Chilében az El Tatio mező, Izland, és Alaszka.


A képek a kevésbé ismert chilei gejzírmezőról valók. Az első neve Méhkaptár.

Néhány gejzír sokfelé előfordul vulkános vidékeken: Indonézia, Pápua Új-Guinea, Peru, Bolívia, Mexikó, Kína, Japán, Etiópia és Kenya. A legközelebbi működő gejzír pedig a mai Szlovákia területén, Ránkfüred község mellett található. Ez egy félig mesterséges szökőforrás, ugyanis próbafúrással találták el a mélyben fekvő természetes forróvíz-tároló üreget. Azóta 20 - 24 óránként 25 m magasra fújja ki a vizet.
Hazánk területén is működtek gejzírek. Legismertebbek a Tihanyi-félsziget gejzírkúp-maradványai, amelyekből kb. 110 darabot tartanak nyilván.


Legnevesebb az Aranyház, amely a rajta élő sárga zuzmókról kapta a nevét.

De a Mátra peremterületein is ilyenek sorakoznak Gyöngyössolymostól északra, a Monostor-völgy két oldalán (Aszag-kő, Üstök-kő stb.). A Bába-kő a 24-es számú főút gyöngyössolymosi elágazásánál, attól mintegy150 m-nyire megbúvó 5 m magas sziklatömb, melyhez több monda is fűződik. A Csák-kő a Kis-hegy érdekes sziklaalakzata. A Nagy-patakra leszakadó meredek oldalán a vulkanizmus kisérőjelenségei tanulmányozhatók. Nevét Csák Mátéról kapta, aki e kő tetejéről szólt a király ellen induló seregéhez.
Bába-kő
Csák-kő


A Zempléni-hegységben Sárospatak közelében a Nagy-Bot-kő szintén egy néhai gejzírmezőből maradt fenn, valamint a Cholnoky-gejzírkúp Sátoraljaújhely mellett.

A gejzírek, és a szolídabb forróvíz-feltörések között folyamatos az átmenet. Utóbbiakhoz nincs szükség olyan különleges feltételekre; több is van belőlük. A Waimangu azt is példázta, hogy a víz nem okvetlenül tiszta. Ha a lazább törmelék belemosódik, az iszappá alakul, így posztvulkános iszapfortyogók jöhetnek létre.

Fontos megjegyezni, hogy nem mindegyik iszapfeltörés ilyen eredetű. Például Azerbajdzsánban, Beludzsisztánban igen nagy méretű hideg "iszapvulkánok" találhatók földgázmezőkhöz kapcsolódva. A megjelenésük azonban nagyon hasonló, és a vulkáni gázok üzemeltette iszapfortyogók sem mindig forrók. De mindig vulkános területhez kapcsolódnak. Erdélyben Kovászna nevezetessége a Pokolsár nevű iszapfortyogó, amely a gejzírekhez hasonlóan periodikusan működik, csak jóval hosszabb ciklusidővel - 30 - 40 évenként gyűlik fel a kitöréshez szükséges feszítőerő. Utoljára 1984-ben lépett akcióba. 

A Costa Ricában található Poas vulkánnak az egyik krátere működik olykor iszapos gejzírhez hasonlóan. Nyilvánvalóan a vulkáni kürtő sajátos kialakulása eredményezi ezt.


A legszelídebb mofetták egyszerűen vízben oldott gázok, elsősorban szén-dioxid formájában jelentkeznek. Nevezik ezeket savanyúvíznek, borvíznek, csevicének, stb.

A vulkáni utóműködések hőjét az ember is hasznosítja olyan vidékeken, ahol ez bőven rendelkezésre áll, és a földtani viszonyok is kedvezőek a kiaknázásra. A toscanai Larderello völgy gőzforrásait a 20. század eleje óta aknázzák ki elsősorban elektromos erőművekben, de a feltörő gázok bórsav-, ammónia-, szén-dioxid-, és nemesgáztartalmát is feldolgozzák. Larderellóban vízzáró agyagrétegek takarják a mélyebben fekvő porózus kőzeteket, amelyekben  felhalmozódnak a mélyről érkező gázok és gőzök. Így alakulhat ki a 25 atmoszféráig terjedő nagy nyomás, és a 230°C-ig emelkedő hőmérséklet. Vízzáró réteg hiányában alacsonyabb nyomáson és hőfokon elillannának ezek az anyagok.
Larderellón kívül azóta sok helyen használják fel a Föld belső hőjét. Izlandon házak és üvegházak fűtésére is szolgál, ismertebbek még Új-Zéland, az USA, Mexikó, Fülöp-szigetek, geotermális létesítményei.

2012. augusztus 28., kedd

Mai zenei ajánlatom

Érdekes találkozás

Az Ave Maria több zeneszerzőtől is meghallgatható. Nekem Schuberté tetszik a legjobban. Előadóban még szélesebb a választék. Neves művészek éneklik szerte a világon. A választottam érdekessége, hogy a könnyűzene irányából érkezett. Énekében azonban a konzervatívabb hallgatók sem csalódnak. Mestere a hangok hajlításának.

2012. augusztus 26., vasárnap

Kúpok, dómok, kalderák

A vulkanizmus felszíni formái

Amikor azt halljuk, vulkán, automatikusan egy aránylag meredek lejtésű, kúpos hegyre szoktunk gondolni, amelynek a csúcsába kráter mélyül.
Ez a rétegvulkánok ideális képe. Illusztrációként talán leggyakrabban a Fuji-yama szerepel. A változatosság kedvéért, egy jóval kevésbé ismert képviselő:

A neve Pavlof, az Alaszka-félszigeten található. (Alaszka eredetileg Oroszországhoz tartozott, a hegy ezért kapta a nagy orosz tudós nevét. Csak a szóvégi v-t előszeretettel zöngétlenítik angolosításkor.)
A leírt kinézet azonban tulajdonképpen a vulkanikus hegyek kisebb hányadára igaz. Egy rétegvulkán kúpja akkor marad szabályos, ha a kitörések zömében a központi kürtőből történnek, és viszonylag sűrűn következnek be. Az újabb és újabb lávafolyások és törmelékrétegek mindig más irányban gyarapítják a kúpot, hiszen az előző kimagaslik a lejtőből, a következő az aktuális mélyedésekben halmozódik fel. A gyakoriságnak pedig az a jelentősége, hogy a feszültség rendszeresen feloldódik, a kürtő nem tömődik el. Tehát nem következik be romboló erejű kitörés, amely jelentősen deformálná az épülő kúp szimmetriáját.
Az idill megszakadása leggyakrabban egy hosszabb működési szünettel kezdődik. A csatorna eltömődik, és nagy ellenállásba ütközik a később újra fölfele törekvő magma. Ilyenkor különféle módokon törhet felszínre, de mindegyik veszélyezteti a hegy alakját.
Egy mégoly szimmetrikusan épült rétegvulkán anyaga sem homogén, a lazább törmelékrétegek gyengeségeket jelenthetnek, amelyeken keresztül új úton, valahol oldalt kerülhet az anyag a felszínre. Történhet egy, vagy néhány csatornán keresztül - ezeket nevezik parazita krátereknek -, vagy hosszabb repedés is kialakulhat. A parazita kúpok többsége csak egyszer működik, és nem fejlődik túl nagyra. Tőlük inkább csak ragyás lesz a vulkán. De az is megesik, hogy új főkráter alakul ki az eredeti helyett, vagy akár váltakozva is működhetnek. Így a hegy többcsúcsúvá fejlődik.
Hosszabb nyugalmi szakasz után nem ritka, hogy az átlagosnál erősebb kitörés vezeti le a felgyülemlett feszültséget. Pl. a Vezúvot a 79. évi kitörés előtt nem is ismerték működő tűzhányóként. A hirtelen kidobott nagy mennyiségű anyag helye a mélyben megüresedett, és a korábbi kúp jelentős hányada beleomlott. Az ilyen omlásos eredetű, gyakran szabálytalan alakú óriáskrátereket kalderának nevezik. (A szó spanyol eredetű, üstöt jelent.) Bár az irodalom mérethatárt is állapít meg (1 mérföld, azaz kb. 1,6 km), de a kialakulás is jellemzően eltér a szűkebb értelemben vett krátertől. A kráternyílást ugyanis jellemzően a felszínre távozó anyagok közvetlen hatásai szokták kialakítani.
Egy kráter pillanatnyi megjelenését az utolsó folyamat alakítja ki. Intenzív robbanások jellemzően tölcsérformát alakítanak ki, az ilyen kráter átmérője jelentősen meghaladja a csatornáét. Kézenfekvő példa a Vulcano krátere a Lipari-szigeteken.

Kisebb intenzitással távozó törmelék, vagy lávafolyás a kráter üregét többé-kevésbé kitöltheti. Ritka, de előfordul, hogy a kráter alján huzamosabb ideig folyékony állapotban levő láva tavat alkot.

Csapadékos vidéken jóval gyakoribb, hogy a kráter alját víz tölti ki. A vulkáni termékekkel való kölcsönhatás miatt a krátertavak kémhatása eltér a semlegestől; jellemzőbb a savasodás, de lúgos is előfordul. Az oldott anyagok pedig egzotikus színeződést eredményeznek.
A jelentős méretű krátertavak veszélyforrást jelentenek. A következő kitörés alkalmával átzúdulnak a peremen, és iszapfolyásként öntik el a hegy lejtőjét, vagy - különösen a völgyeket követve - távolabbra is eljuthatnak. A jávai Kelut különösen hírhedt a laharjairól. (A lahar az iszapfolyás indonéz neve; ebben az országban meglehetősen gyakori fenyegetés. Innen honosodott meg a nemzetközi vulkanológiai leírásokban.)


A legnagyobb pusztítást az 1586-os kitörés okozta, akkor mintegy 10000 ember lelte halálát. Miután 1919-ben újabb 5000 áldozatot követelt a lahar, megkísérelték a krátertó lecsapolását egy tárnarendszerrel. A következő kitörés ugyan nem járt jelentős iszapárral, viszont kimélyítette a krátert, amely azóta ismét gyűjti a csapadékvizet.
A folyóvölgyek közvetítő szerepére példa a tangiwai tragédia Új-Zélandban 1953-ban. A Ruapehu krátertavának egy része hirtelen elfolyt, az áradat éppen akkor mosta el a Whangaehu hídját, amikor a vonat áthaladt rajta.
Nagy viszkozitás, csekély gáztartalom, és lassú, de tartós felfelé nyomulás esetén a láva a kürtő szája körül marad, ott dagadókúpot, más néven lávadómot hoz létre. A dóm állandó növekedése miatt instabil képződmény. Megrepedezik, időnként egy része leomlik. Ilyenkor a nyomás csökkenése miatt az addigi egyensúly a gázok nyomásával megbomlik, és robbanások is kialakulhatnak, amelyek tovább rombolják a képződményt; ez így öngerjesztő folyamattá válik, és elfogyasztja a dóm anyagát. Kezdődhet az újabb lávapúp kialakulása.
A leírt ciklus meglehetősen kiszámíthatatlanná, veszélyessé teszi az ilyen típusú hegyeket. Ismert példájuk a jávai Merapi.

A viszkózus láva nagyobb eséllyel dermed bele a csatornába, tehát gyakori, hogy egy hegyen több dóm is kinő. A megjelenése ettől szabálytalan, csupa-púp lesz.

A kép az új-guineai Mt Lamingtont ábrázolja az 1951. évi pusztító kitörése után.
Tágas kráter, vagy kaldera esetén ha újabb, de kisebb intenzitású működés kezdődik, az valahol belül - de nem feltétlenül középen - új, kisebb kúpot kezd el építeni. Egy krátertó belsejében ez kis szigetként jelenik meg, amely festői látvány.


Később az új kúp kezdi uralni a képet, de a régi perem még sokáig látható. A Vezúv "kétcsúcsú" látképére is ez a magyarázat; a fiatalabb központi kúp mellett a régi kaldera pereme magasodik, amelynek önálló nevet is adtak: Monte Somma. A világon számos más tűzhányó felépítése hasonló, ezeket szokták somma típusú vulkánokként is emlegetni.

A pajzsvulkánok esetében a láva többnyire nyugodtan folyik ki a csatornából. Visszahúzódása után meredek falú, kútszerű, úgynevezett lyukkráter marad vissza. Ezek különösen Hawaii vulkánjaira jellemzők, de a fentebbi Erta Ale kráter is jó példa.
Térjünk vissza ahhoz a szituációhoz, hogy a központi csatorna elég erősen eltömődött ahhoz, hogy az újra felfelé törekvő magmának útját állja. Az oldalra, a gyengeségek felé terelődött olvadék pedig nem mindig tud olyan parazita krátert nyitni magának, amely afféle biztonsági szelepként működve mérsékeltebb módon vezetné le a feszültséget. Igen jól dokumentált események zajlottak le a Mt St Helens esetében 1980-ban. Az északi lejtő elkezdett kipúposodni, ami az oldalt felhalmozódó magmatömeg feszítő hatása miatt történt. Aztán egy földrengés hirtelen nyitott utat a feszültségnek, ami egyrészt hatalmas robbanást eredményezett, másrészt a kúp anyagának egy része csuszamlásként leszánkázott a környékre. Az ehhez hasonló részleges lejtőomlások sem mennek ritkaságszámba; felismerhetők arról, hogy a kialakuló kaldera teljesen féloldalas, patkószerű, valamint a lecsúszott, szétterült anyag jellemzően halmokra szakadozott, lapos, legyező alakú törmelékkúpja.

Ez a kép a kamcsatkai Bezimjannij térségében készült, amelyen 1956-ban a St Helenséhez igen hasonló eseménysor játszódott le.
Végezetül egy összetett példa: a Sakurajima vulkán Kyushu szigetén. A  műholdfelvételen jól látható, hogy egy nagy kaldera peremén képződött fiatalabb belső kúpról van szó, amely azonban a látkép tanúsága szerint sok viszontagság nyomát viseli magán. Japán egyik legaktívabb tűzhányója.